Kraków jest jednym z najpiękniejszych polskich miast. To tutaj historia spotyka się z nowoczesnością. W mieście czas można spędzać na różne sposoby. Szeroka oferta sportowa i kulturalna sprawia, że w Krakowie świetnie bawią się zarówno dorośli, jak i dzieci. Zastanawiasz się, jakie miejsca w stolicy Małopolski odwiedzić z dzieckiem? Zobacz nasze propozycje i stwórz swoją listę must see

Spacerem po kultowych miejscach

Odkrywanie atrakcji Krakowa warto zacząć od najbardziej znanych miejsc. Jest to szczególnie ważne, gdy odwiedzasz miasto z dzieckiem po raz pierwszy. Spacer możecie zacząć od Rynku Głównego i Sukiennic. Nie potrzebujesz profesjonalnego przewodnika, żeby pokazać maluchowi Kościół Mariacki i hejnalistę, który co godzinę wygrywa z wieży hejnał. Wielką radość dziecku na pewno sprawią obwarzanki i gołębie. Potem ulicą Grodzką możecie udać się w kierunku Wawelu. Obowiązkowy przystanek to oczywiście Smok Wawelski, który co kilkanaście minut zieje prawdziwym ogniem. Wycieczkę warto zakończyć gorącą czekoladą lub lodami i spacerem wzdłuż Wisły.

Aktywny wypoczynek

W Krakowie czas można spędzać też bardzo aktywnie. Do wyboru masz zarówno opcje na świeżym powietrzu, jak i pomysły na deszczowe dni. W słoneczne popołudnia możesz zabrać dziecko na rower lub rolki. Wybierzcie się na Bulwary Wiślane lub Błonia, gdzie wyznaczona ścieżka rowerowa gwarantuje komfort jazdy i bezpieczeństwo. Miłośnikom pieszych wycieczek polecamy spacer na kopiec. W Krakowie mamy ich aż pięć! Najpopularniejsze z nich to Kopiec Kościuszki (gdzie znajduje się siedziba znanej w Polsce stacji radiowej) i Kopiec Kraka, z którego rozciąga się przepiękna panorama miasta. Na niepogodę polecamy liczne ośrodki sportowe, w tym baseny. Dziecku dużą frajdę na pewno sprawi zabawa w krakowskim Parku Wodnym. Znajdziesz tam baseny, brodziki, zjeżdżalnie, bąbelki wszystko, co zapewni relaks Tobie i uśmiech na twarzy Twojej pociechy. Alternatywą dla wodnych szaleństw jest zabawa w Parku Trampolin. To niezwykle popularna rozrywka, po której dzieci są zmęczone, ale niezmiernie szczęśliwe. Zimą polecamy także krakowskie lodowiska – zarówno te w halach sportowych, jak i na zewnątrz. 

Trochę kultury

Kraków to również miasto kultury. Znajdziesz tutaj spektakle w kinach i teatrach, które zapewnią wspaniałe przeżycia zarówno Tobie, jak i dziecku. Numerem jeden od lat pozostaje Teatr Groteska. Aktorzy przygotowują tu świetne kreacje z popularnych bajek dziecięcych. Spektakle zachwycają oprawą kostiumami, scenografią i muzyką. Z kolei w największej w Krakowie hali widowiskowej Tauron Arena Kraków od czasu do czasu odbywają się wyjątkowe wydarzenia. Disney On Ice czy Cirque du Soleil to tylko niektóre z minionych widowisk, które znane są na całym świecie. Warto śledzić ofertę kulturalną Krakowa i nie zwlekać z kupnem biletów, gdyż te zazwyczaj sprzedają się bardzo szybko!

Nauka przez zabawę

A co powiesz na to, by zabrać swoją pociechę do muzeum? Jeśli taka forma spędzania wolnego czasu kojarzy Ci się z nudą, jesteś w błędzie. Oferta krakowskich muzeów to nie tylko spora dawka wiedzy, ale przede wszystkim rozrywka na najwyższym (multimedialnym) poziomie. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko poznało najważniejsze wydarzenia z historii Polski, zabierz je do HistoryLandu. Wystawa przygotowana z klocków LEGO® pozwoli mu zobaczyć między innymi przebieg Bitwy pod Grunwaldem i Obronę Westerplatte. Młodych miłośników przyrody warto zabrać ponadto do krakowskiego Ogrodu Botanicznego (najlepiej wiosną) i do Muzeum Żywych Motyli. A jeśli Twoja pociecha jest ciekawa świata, na pewno spodoba się jej Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, zlokalizowany w Parku Lotników Polskich. Wiele innych muzeów w Krakowie ma specjalną ofertę edukacyjną dostosowaną do wieku. Warto odwiedzać je z dzieckiem, by od najmłodszych lat wzbudzać w nim zainteresowanie nauką. 

Moc rozrywki

Kraków to nie tylko zabytki, muzea i teatry, ale także piękne parki, place zabaw i szeroka oferta gastronomiczna. Czas z dzieckiem w stolicy Małopolski można wypełnić od rana do wieczora. A gdy pomysły się wyczerpią, zawsze można wyskoczyć za miasto.