Może wydawać Ci się, że zabranie dziecka do muzeum to stracony czas. Jak wiadomo, maluchy szybko się nudzą i trudno przykuć ich uwagę na dłużej niż pięć sekund. Na szczęście czasy nudnych ekspozycji już dawno minęły. Dziś muzea zachwycają interaktywnymi wystawami, grą świateł i symfonią dźwięków. Poniżej przedstawiamy listę kilku muzeów w Krakowie, które zachwycą nawet najbardziej wymagających odwiedzających, czyli dzieci. 

#1 HistoryLand

Nasze muzeum to gratka przede wszystkim dla miłośników LEGO®, ale nie tylko! Spodoba się tutaj również pasjonatom historii, fanom wirtualnej rzeczywistości i tym, którzy mają oko do detali. Do dyspozycji odwiedzających oddajemy makiety wykonane z prawie miliona klocków LEGO®. Na wystawie możesz prześledzić prawie tysiąc lat historii Polski – od osady w Biskupinie, przez bitwę pod Grunwaldem, obronę Westerplatte, aż po współczesny wygląd krakowskiego Rynku Głównego i katedry na Wawelu. Każdej makiecie towarzyszy interaktywna historia, dzięki której maluch pozna szczegóły związane z eksponatem. Zwiedzanie wystawy ubogacają między innymi gogle wirtualnej rzeczywistości, trąbka hejnalisty, czujnik ruchu do sterowania światłem i ster do zmiany pogody na ekranie. Po obejrzeniu eksponatów, warto udać się do naszej kawiarni na pyszną kawę i deser. Dzieci mogą skorzystać ze strefy zabaw i relaksu, gdzie stworzą własne budowle z klocków. Ich wzrok na pewno przykuje też kolorowy sklep LEGO®, w którym można kupić klocki na wagę w atrakcyjnych cenach i zestawy dla pasjonatów. Zapraszamy do HistoryLandu w budynku starego dworca PKP w Krakowie. Tutaj nauka łączy się z zabawą!

#2 Muzeum Inżynierii Miejskiej

Kolejnym miejscem, do którego warto zabrać dziecko w Krakowie, jest Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ulicy św. Wawrzyńca. Najmłodsi czerpią niesamowitą radość z odkrywania nowych rzeczy. W muzeum, poza stałymi eksponatami związanymi z transportem, gospodarką czy gazownictwem, organizowane są interaktywne wystawy czasowe. Z myślą o dzieciach powstała “Strefa kreatywności” – specjalna przestrzeń do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Za pomocą dużych klocków maluchy tworzą tam określone budowle, na przykład swój wymarzony dom czy miasto idealne.

#3 Ogród Doświadczeń 

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema to oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej. Na powierzchni sześciu hektarów Parku Lotników Polskich stworzono edukacyjną strefę z nietypowymi ekspozycjami. Znajdziesz tam między innymi urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycję geologiczną “Geo-gródek”, ekspozycję sensoryczną “Zapachowo” i zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema “Lem-birynt”. Ogród otwarty jest od połowy kwietnia do końca października. W sezonie poza standardowym zwiedzaniem można brać udział w warsztatach i pokazach eksperymentów naukowych. 

#4 Muzeum Figur Woskowych

Muzeum Figur Woskowych to nie tylko oglądanie sylwetek znanych postaci, ale przede wszystkim nauka historii, które im towarzyszą. W krakowskim Polonia Wax Museum przy Rynku Głównym znajdziesz ekspozycję stałą i wystawy tematyczne. Dzieci na pewno będą chciały zrobić sobie zdjęcie z podobizną Roberta Lewandowskiego, Marcina Gortata i Agnieszki Radwańskiej. Ścieżka tematyczna “Głowy Państwa Polskiego od 1918 roku” pozwala w przyjemny sposób zapoznać się z najnowszą historią Polski. 

#5 Muzeum Żywych Motyli

Muzeum Żywych Motyli przy ulicy Grodzkiej w Krakowie to kolejna ciekawa propozycja dla dzieci. W małym, niepozornym pomieszczeniu spotkasz różnorodne gatunki tych pięknych owadów. Co więcej, możesz wziąć je do ręki i dokładnie im się przyjrzeć. Młodsze dzieci na pewno zainteresują kolorowe skrzydła motyli, a starsze będą mogły przy okazji poznać cykl życia owadów. Przed wejściem do muzeum wisi tabliczka, na której organizatorzy ekspozycji podają liczbę motyli danego dnia. Uwaga, wychodząc z muzeum sprawdź, czy nie wynosisz jakiegoś żywego eksponatu.  Może się zdarzyć, że przyczepi się do kurtki i ruszy z Tobą w dalszą podróż. 

#6 Ogród Botaniczny

Dzieci najbardziej lubią zabawy na świeżym powietrzu, warto więc zabrać je do Ogrodu Botanicznego. Ten krakowski, zlokalizowany jest przy ulicy Mikołaja Kopernika i zajmuje powierzchnię prawie dziesięciu hektarów. Najlepiej wybrać się tam na wiosnę lub latem, gdy ogród rozkwita tysiącem barw. W zbiorach tego “żywego muzeum” znajdziesz tysiące różnych roślin. Dzieci na pewno najbardziej zainteresują gatunki mięsożerne. Ogród organizuje także zajęcia edukacyjne i zwiedzanie z przewodnikiem. To dobra okazja, aby przybliżyć najmłodszym zagadnienia z biologii i ekologii.

Udanego zwiedzania!

W Krakowie wiele jest miejsc, w których dziecko może poznawać otaczający go świat. Obecnie prawie każde muzeum dostosowuje swoją ofertę do najmłodszych, aby zachęcić do zwiedzania całe rodziny. Pozostaje wybrać najlepszą opcję. Udanego zwiedzania!