Kraków to wyjątkowe miasto, które łączy wielowiekową tradycję z nurtem modernistycznym. Dawną stolicę Polski co roku odwiedzają miliony turystów z całego świata, a jego mieszkańcy co jakiś czas odkrywają nowe, godne polecenia miejsca. Co musisz zobaczyć podczas zwiedzania Krakowa? Przedstawiamy naszą listę, na której znajdują się zarówno dobrze znane atrakcje w Krakowie, jak i całkiem świeże, nowoczesne miejsca.

#1 Zwiedzanie zabytkowego Krakowa miasta legend i historii

Zwiedzanie Krakowa warto rozpocząć od jego centrum, czyli Rynku Głównego i okolic Starego Miasta. Spacer można zacząć już na Plantach urokliwym, zielonym terenie wokół Rynku, który codziennie przemierzają tysiące krakowian. Oto obowiązkowe punkty wycieczki po krakowskim Starym Mieście:

 • Brama św. Floriana i ulica Floriańska:

Brama Floriańska stanowi pozostałość po dawnych murach miejskich. Znajduje się na końcu ulicy Floriańskiej, przy skrzyżowaniu z ulicą Pijarską. Wieczorami można tam spotkać m.in. uzdolnionych muzyków, którzy umilają czas spacerowiczom. Z bramy rozciąga się piękny widok na całą ulicę Floriańską, z widocznym w tle Kościołem Mariackim. Floriańska to jedna z najpopularniejszych i najbardziej zatłoczonych ulic w Krakowie. 

 • Serce miasta, czyli Rynek Główny:

Krakowski Rynek Główny tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Obowiązkowe punkty spaceru po rynku to oczywiście Kościół Mariacki, którego pełna nazwa brzmi: kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Jest budowlą w stylu gotyckim, która powstawała na przełomie XIV i XV wieku. We wnętrzu kościoła znajduje się m.in. słynny na cały świat ołtarz Wita Stwosza i polichromie projektu Jana Matejki. Budowla imponuje także dwoma wieżami. Z wyższej wieży co godzinę rozbrzmiewa krakowski hejnał. Kolejnym symbolem miasta, obok kościoła Mariackiego, są Sukiennice, gdzie obecnie znajdują się dwa rzędy kramów z różnorodnymi pamiątkami. Na kwadratowej powierzchni rynku o wymiarach 200 x 200 metrów znajdziesz także kościół św. Wojciecha i wieżę ratuszową. Krakowianie zazwyczaj umawiają się pod pomnikiem Adama Mickiewicza lub obok “głowy”, czyli rzeźby Igora Mitoraja “Eros Bendato”. Rynek Główny otoczony jest szeregiem zabytkowych kamienic, a w jego podziemiach znajduje się muzeum. Podziemia Rynku to jednak bardzo oblegane miejsce, więc należy wcześniej zarezerwować bilet. Po zwiedzaniu warto wrócić na powierzchnię i wypić kawę lub zjeść obiad w jednej z uroczych restauracji z widokiem na cały rynek. 

Z Rynku Głównego bardzo szybko można dostać się na Wawel. Przechodząc przez ulicę Grodzką, zobaczysz inne ciekawe miejsca, między innymi zabytkowy kościół św. Piotra i Pawła oraz budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

 • Wawel i bulwary wiślane:

Wzgórze Wawelskie to kolejny symbol, nie tylko Krakowa, ale i całego kraju. Dawna siedziba królów polskich ma bogatą i zawiłą historię. Gdy w XIX wieku wróciła do rąk Polaków, była w katastrofalnym stanie. Doprowadzenie jej do obecnego wyglądu wymagało pracy wielu pokoleń prawdziwych patriotów. Dziś Wawel zwiedzają wycieczki z całego świata. We wnętrzu znajdują się liczne sale wystawowe (obecnie jest ich 71), a całość otaczają renesansowe ogrody królewskie i imponujące mury. Ze Wzgórza Wawelskiego rozciąga się piękny widok na Kraków i płynącą u jego stóp rzekę Wisłę. Schodząc niżej należy odwiedzić Smoka Wawelskiego, który co kilkanaście minut zieje prawdziwym ogniem. Zawsze można zajrzeć też do wnętrza Smoczej Jamy (po wykupieniu wcześniej biletu w kasie zamkowego muzeum).

Ze Wzgórza Wawelskiego całkiem niedaleko na Kazimierz, czyli starą dzielnicę żydowską. Zwiedzanie Krakowa można umilić sobie zajadając tradycyjnego, krakowskiego obwarzanka. Na Kazimierzu warto zobaczyć takie miejsca jak:

 • Synagogi i kościoły:

Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. W tej dzielnicy znajdziesz wiele pięknych synagog i katolickich kościołów. Należą do nich na przykład: Stara synagoga z XV wieku, synagoga Wysoka z XVI wieku i Izaaka z wieku XVII oraz kościoły: Bożego Ciała, Św. Katarzyny i Św. Trójcy.

 • Plac Wolnica i Plac Nowy:

Dziś Kazimierz to miejsce kulturalnych spotkań wielu młodych mieszkańców Krakowa. Na Placu Nowym znajduje się słynny “okrąglak”, gdzie sprzedawane są najlepsze zapiekanki w mieście. Obok otwarte są liczne puby i restauracje. Kazimierz tętni życiem podobnie jak Rynek Główny. Latem na Placu Nowym i przy ulicy Szerokiej odbywają się liczne festiwale i imprezy, w tym popularny Festiwal Kultury Żydowskiej.

Praktycznie każda dzielnica Krakowa ma bogatą historię i wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Klimat Podgórza i socrealistycznego ducha Nowej Huty można poczuć wybierając się również na jeden z kilku krakowskich kopców.

 • Atrakcje w Krakowie widziane z góry, czyli wycieczka na kopiec:

W Krakowie znajduje się aż pięć kopców. Najstarsze z nich to kopce Krakusa i Wandy, a najbardziej popularnym jest Kopiec Kościuszki. Największy kopiec nosi imię Józefa Piłsudskiego, a najmłodszy i najmniejszyJana Pawła II. Na kopiec najlepiej wybrać się latem, rozłożyć koc i podziwiać piękną panoramę miasta. Najlepsze widoki rozciągają się z kopca Krakusa i Kościuszki. 

#2 Krakówmiasto kultury i sztuki

Kraków to nie tylko zabytki, ale również szeroka oferta kulturalna. Poniżej kilka sprawdzonych miejsc, które warto odwiedzić, będąc w Krakowie. Należą do nich muzea, kina, teatry i sale koncertowe. 

 • Muzea z wyjątkowymi ekspozycjami:

Współczesne muzea zaskakują formą i bogactwem ekspozycji. Przykładem jest nasz HistoryLand, zlokalizowany w budynku Starego Dworca PKP, na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego w Krakowie. W HistoryLandzie znajdziesz wyjątkową ekspozycję przygotowaną z klocków LEGO®. Makiety są odwzorowaniem najważniejszych wydarzeń historycznych, między innymi Bitwy pod Grunwaldem, Obrony Westerplatte czy strajku w Stoczni Gdańskiej. To świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych! Pomysłodawcy wystawy zadbali o każdy szczegół oraz interaktywny charakter ekspozycji. HistoryLand to jedno z wielu nowoczesnych muzeów, które warto zobaczyć w Krakowie. Z dziećmi można udać się także do Ogrodu Doświadczeń Stanisława Lema, który znajduje się w Parku Lotników Polskich. Fanów techniki na pewno zainteresuje Muzeum Inżynierii Miejskiej. Z kolei piękne, żywe ekspozycje zobaczysz w Ogrodzie Botanicznym UJ oraz w Muzeum Żywych Motyli. 

 • Rozrywka na wieczór:

W Krakowie na każdym kroku czuć ducha artystycznej twórczości. Jeśli chcesz wybrać się na seans filmowy, wybierz małe, studyjne kino. Polecamy między innymi Kino Agrafka lub zlokalizowane w zabytkowej kamienicy Kino Pod Baranami. Przy okazji wizyty w Krakowie warto też odwiedzić wnętrza okazałego Teatru Słowackiego. Z kolei wszyscy fani muzyki powinni udać się na koncert do modernistycznego Centrum Kongresowego ICE. Budynek zaskakuje ciekawą formą oraz pięknym widokiem na Wzgórze Wawelskie i bulwary wiślane. 

#3 Co warto zobaczyć w Krakowie, czyli miejsca, które miło Cię zaskoczą

Wiesz już, że Kraków to wyjątkowe miasto, pełne zabytkowych budowli, klimatycznych uliczek i artystycznej twórczości. Poniżej kilka adresów, które będą świetnym uzupełnieniem wycieczki po mieście Królów Polskich.

 • Stare Miasto z góry:

Przepiękny widok na Rynek Główny roztacza się między innymi z tarasu Akademii Muzycznej (ul. św. Tomasza). Znajdziesz tam także restaurację, więc spoglądanie na wieże Kościoła Mariackiego możesz umilić sobie kawą lub obiadem. Również Sukiennice udostępniają swój taras dla zwiedzających. 

 • Dla zakochanych – Kładka Bernatka:

Kładka Bernatka łączy dwie dzielnice Krakowa: Kazimierz i Podgórze. To bardzo popularne miejsce wśród zakochanych most wręcz ugina się od liczby kłódek, które pary wieszają tam jako dowód swojej miłości. Kładka jest bardzo klimatycznym miejscem. Warto wybrać się tam po zmroku, by podziwiać przy okazji barwne iluminacje świetlne.

 • Plac Szczepański i Mały Rynek:

Plac Szczepański i Mały Rynek to świetne miejsca na leniwe śniadanie lub popołudniowy lunch. Znajduje się tam kilka modnych lokali, które serwują pyszną kawę i świeże wypieki. Plac Szczepański dodatkowo urzeka fontanną, a z Małego Rynku niedaleko na ulicę Stolarską, gdzie znajduje się knajpka o nazwie: “Pierwszy Lokal na Stolarskiej Po Lewej Stronie Idąc Od Małego Rynku”. Łatwo trafić, prawda?

Mamy nadzieję, że nie potrzebujesz więcej dowodów na to, że warto odwiedzić różne miejsca w Krakowie mieście historii i sztuki. Do zobaczenia!