Atrakcje Krakowa to nie tylko Wawel, Sukiennice i Kościół Mariacki. W tajemniczych zakamarkach miasta czają się miejsca, które z pewnością powinny znaleźć się na liście „do zwiedzenia”. Wśród nich coś dla siebie znajdą nie tylko wielbiciele spacerów, ale także poznawania historii oraz dobrej zabawy.

HistoryLand

Interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków działa od końca września 2017 roku, a już zdążyło odwiedzić je tysiące turystów. Nic dziwnego! Prezentowane w nim budowle z klocków LEGO®, ukazujące ważne wydarzenia z dziejów kraju, zrobią wrażenie, nie tylko na dorosłych, ale także na młodszych zwiedzających. HistoryLand to atrakcja Krakowa, którą warto zobaczyć z dzieckiem. Centrum znajduje się w budynku dawnego dworca PKP, na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a więc w pobliżu innych atrakcji Starego Miasta –  Sukiennic, Kościoła Mariackiego i pomnika Adama Mickiewicza. Co czeka na odwiedzających w HistoryLandzie? Na pewno fascynujące makiety, do zbudowania których użyto ponad 1 mln klocków! Wśród zrekonstruowanych wydarzeń znalazły się m.in. bitwa pod Grunwaldem, obrona Westerplatte oraz bitwa morska pod Oliwą. Dodatkową atrakcją makiet są interaktywne gadżety, dzięki którym można poznawać historię za pomocą wszystkich zmysłów. Wśród nich znalazły się umożliwiające zobaczenie Zakonu na Jasnej Górze z lotu ptaka nowoczesne gogle VR, fantastyczny ster dla chcących poczuć się jak kapitan okrętu walczącego pod Oliwą oraz interaktywna trąbka do odegrania hejnału mariackiego. Po zwiedzaniu mali turyści mogą jeszcze skorzystać z cieszącej się bardzo dużą popularnością sali zabaw oraz odwiedzić sklep z ich ulubionymi klockami. Więcej informacji na temat HistoryLandu tutaj.

Bulwary Wiślane

Co tu dużo mówić, Bulwary Wiślane to idealne miejsce na spacer. Malownicze mosty, piękna okolica, mniejszy hałas i ruch powodują, że z pewnością można tu odpocząć. Na lewym brzegu rzeki spacerowicze mogą podziwiać trawiasty Bulwar Rodła, a także znajdujący się w zakolu Wisły Bulwar Czerwieński. Na odwiedzających czekają na nim m.in. wspaniałe pomniki Smoka Wawelskiego oraz bohaterskiego psa Dżoka, legend Krakowa. Co ciekawe, wieki temu na Bulwarze Czerwieńskim znajdowała się dzielnica zamieszkana przez rybaków. To także tu odbywają się Wianki – święto związane z letnim przesileniem słońca. Po lewej stronie Wisły można odwiedzić także Bulwar Inflancki i Bulwar Kurlandzki, przy którym cumują barki. Z kolei prawy brzeg to Bulwar Poleski, Bulwar Wołyński (z balonową platformą widokową) oraz Bulwar Podolski i Bulwar Lotników Alianckich.  Bulwary Wiślane warto odwiedzić przede wszystkim latem, kiedy na Wiśle pływa tramwaj wodny. Krótki rejs to fantastyczna okazja do poznania Krakowa z zupełnie innej strony.

Brama Floriańska

Brama Floriańska to średniowieczna baszta, która często jest ignorowana przez turystów. A szkoda, bo to jeden z najbardziej interesujących zabytków Starego Miasta i przede wszystkim pozostałość po dawnych murach miejskich. Jego historia sięga XIII wieku i nie tylko jej „staż” w stolicy Małopolski jest imponujący. Podziw budzi także wysokość – 34,5 m – oraz wspaniałe zdobienia, m.in. zaprojektowana przez Jana Matejkę płaskorzeźba z orłem. Bramie Floriańskiej kilka razy groziło wyburzenia – dwa razy w XIX wieku i raz w XX wieku, kiedy planowano utworzenie trakcji tramwajowej. Na szczęście obiekt przetrwał do dziś. W jego pobliżu znajdują się inne turystyczne perełki północnej części Starego Miasta – Barbakan, Muzeum Farmacji i Teatr im. Juliusza Słowackiego.

Kościół na Skałce

Kościół na Skałce to potoczna nazwa Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Przez wieki był punktem pielgrzymek – odwiedzali go m.in. królowie i biskupi, a współcześnie papież Jan Paweł II. Według kroniki Wincentego Kadłubka Skałka związana jest z jednym z największych konfliktów dawnej Polski – sporem króla Bolesława Szczodrego z patronem kościoła, św. Stanisławem ze Szczepanowa, biskupem krakowskim. Kadłubek wskazuje, że to właśnie w czasie mszy na Skałce król miał zamordować duchownego. Mimo iż biskupa znajdują się na katedrze wawelskiej, to Skałka jest miejscem jego kultu.  W podziemiach kościoła można także zwiedzać Kryptę Zasłużonych, w której spoczywają  m.in. Adam Asnyk i Czesław Miłosz, Karol Szymanowski, Jacek Malczewski i Józef Ignacy Kraszewski.  Atutem Skałki jest nie tylko architektura, ale także widoki. Wznosi się ona na wzgórzu, z którego można podziwiać Wisłę oraz Stare Miasto. Nie można pominąć Skałki wracając z Wawelu.

Cmentarz Rakowicki

Cmentarz Rakowicki powstał na początku XIX wieku i obecnie zajmuje powierzchnię aż 42 ha! Oprócz mieszkańców Krakowa, na nekropolii pochowani zostali także zasłużeni Polacy. Spacerując między cmentarnymi alejkami, można napotkać groby rodziny Kossaków, Heleny Modrzejewskiej, Oskara Kolberga czy Piotra Skrzyneckiego, założyciela kultowej Piwnicy Pod Baranami. Cmentarz Rakowicki to najpopularniejsza, choć niejedyna krakowska nekropolia. W dawnej stolicy Polski można zwiedzić także Stary Cmentarz Podgórski, Cmentarz Salwatorski i Cmentarz Batowicki.

Kraków to miasto, w którym coś dla siebie znajdą wszyscy, bez względu na wiek. Nie pozostaje więc nic innego jak zacząć już planować wizytę w stolicy Małopolski.

Zaplanuj wizytę w HistoryLandzie już dziś!