Kraków swoją popularnością bije na łeb na szyję wszystkie pozostałe miasta Polski. Nawet Warszawę i Gdańsk, które ciągle depczą mu po piętach. Niezliczone rzesze turystów z całego świata przyciąga magiczna dzielnica Kazimierz, stare miasto, rynek i inne krakowskie atrakcje. Studenci oraz młodzi dorośli upatrują w nim szansę na rozwój, traktują jak drugi dom. Nie wszyscy jednak wiedzą, że miasto Królów skrywa wiele tajemnic. Poznaj naszą subiektywną listę ciekawych miejsc w Krakowie, które warto zobaczyć.

Muzeum Witrażu

Muzeum Witrażu zdecydowanie odbiega od formy tradycyjnego muzeum, do którego zdążyłeś przywyknąć. Jest zlokalizowane w centrum miasta, więc z dotarciem do niego nie będzie problemu. Przy Alei Krasińskiego mieści się wystawa zapierających dech w piersiach szklanych kompozycji. Są tworzone w ponad stuletniej pracowni mieszczącej się w tym samym miejscu. W Muzeum Witrażu nie tylko zapoznasz się z dziełami artystów, ale także zobaczysz ich podczas tworzenia. Legendarne mury pracowni skrywają tajemnicę dzieł wykonywanych przez samego Wyspiańskiego oraz Mehoffera — te konkretne witraże spod ręki mistrzów zobaczysz na Wawelu oraz w kościele oo. Franciszkanów.

Muzeum Lotnictwa

Muzeum Lotnictwa powstało na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Kusi bardzo dużym zbiorem eksponatów, w skład którego wchodzi ponad dwieście samolotów oraz innych latających maszyn. Niektóre z nich to jedyne zachowane modele na świecie! Ciekawą formą edukacji i zaznajamiania ciekawskich ze zjawiskami fizycznymi jest aerolaboratorium. Tam poczujesz na własnej skórze co to znaczy latać. Więcej o Muzeum Lotnictwa przeczytasz na stronie internetowej: http://www.muzeumlotnictwa.pl/muzeum/

Zalew Zakrzówek, skałki Twardowskiego, kopiec Jana Pawła II

Najstarsi mieszkańcy miasta Krakowa pamiętają stary kamieniołom, w którym łupał kamienie sam Karol Wojtyła. Powstała nawet tablica upamiętniająca to wydarzenie. Niestety, mogą ją oglądać jedynie wybrani i wprawieni nurkowie. Zakrzówek został zalany w latach 90. Obecnie jest jednym z najatrakcyjniejszych nurkowisk w Polsce — jego głębokość wynosi 32 metry. Uciechę znajdą tam również miłośnicy kąpieli oraz błogiego wylegiwania się na plaży. Otoczenie zdecydowanie sprzyja takim ,,aktywnościom” — pionowe, majestatyczne skały, woda i zieleń dookoła wprawiają w dobry nastrój. Dla spragnionych dodatkowych wrażeń estetycznych nieopodal znajdują się skałki Twardowskiego, z których rozciąga się wspaniały widok na cały Kraków. Warto udać się także na kopiec Jana Pawła II. Aby dostać się w te malownicze tereny, wsiądź do tramwaju linii 52 na przystanku Teatr Słowackiego i wysiądź na Grota-Roweckiego lub Norymberska.

Kolorowe schody na ulicy Tatrzańskiej (Podgórze)

Krakowskie zabytki oraz dzieła natury to jedno, a inicjatywy oddolne to drugie. Serdecznie zachęcamy do zwiedzania dzielnicy Podgórze, gdzie znajdziecie naprawdę ciekawe miejsca. Jednym z nich są kolorowe schody z różnymi cytatami. Znajdziesz je na ulicy Tatrzańskiej. Pomysłodawczyniami były dwie panie — Agnieszka Rola oraz Monika Pasek. Oprócz tego oryginalnego pomnika inicjatywy obywatelskiej, na Podgórzu znajdziecie również inne ciekawe miejsca. Warto wziąć w ręce miejski przewodnik i ruszyć na poszukiwanie przygód!

Ogród Muzeum Archeologicznego

Zabytki Krakowa nie dadzą Ci takiej frajdy jak piękny ogród usytuowany przy Muzeum Archeologicznym. Znajduje się tuż przy samym rynku, więc Twoja podróż nie będzie długa. Wstęp kosztuje jedynie złotówkę, a oszczędni mogą wybrać się tam w niedzielę — wtedy wejście jest darmowe.

Ogród Doświadczeń

Ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu na łonie natury jest kontemplacja prostych zagadnień naukowych. Jak sama nazwa wskazuje, w Ogrodzie Doświadczeń uczysz się poprzez doświadczenia — a konkretnie przez przeprowadzanie eksperymentów. Dotknij kilkudziesięciu instalacji, które demonstrują zjawiska zachodzące w przyrodzie oraz związane z nimi prawa fizyki. Jeśli planujesz wybrać się do Muzeum Lotników, o którym wspominaliśmy powyżej, do tej atrakcji masz przysłowiowy rzut beretem.

Ogród botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Za symboliczne 3 złote poznasz wiele przepięknych roślin znajdujących się pod opieką najstarszego Uniwersytetu w Polsce. Zaletą ogrodu botanicznego jest jego lokalizacja — praktycznie w samym centrum miasta. Można spędzić w nim czas na spacerach przy miło szumiących drzewach. Ogród botaniczny to krakowskie przyrodnicze dzieło sztuki!

Kazimierz — coś dla duszy i ciała

Kazimierz to jedna z dzielnic Krakowa, która przyciąga trudnym do zdefiniowania urokiem. To miejsce gdzie spróbujesz żydowskiej kuchni w starej synagodze, sprawdzisz jak smakują legendarne zapiekanki z Okrąglaka, zwiedzisz krakowskie kościoły. O każdej porze dnia i nocy Kazimierz tętni życiem — zasmakuj go!

Atrakcje — Kraków jest nimi przepełniony!

Pierwsza myśl, która nasuwa się nam do głowy, gdy mówimy Kraków — atrakcje! Powyżej wymieniliśmy najciekawsze, oryginalne miejsca, które powinieneś zobaczyć w tym mieście. Mamy nadzieję, że powyższy przewodnik okaże się pomocny podczas planowania wycieczki. Życzymy powodzenia!