Organizacja przyjęcia urodzinowego dla dziecka i jego rówieśników może być nie lada wyzwaniem. Jak wiadomo, dzieci bywają wymagające i aby sprostać ich oczekiwaniom, trzeba wszystko dobrze zaplanować. Jeśli zastanawiasz się, jak zorganizować idealną imprezę i nie stracić przy tym głowy, przychodzimy z pomocą. Poniżej kilka pomysłów na zabawy dla dzieci na urodziny, które możesz dopasować do wieku gości, ich upodobań i swojego budżetu.

Pomysły na urodziny poza domem

Jeśli masz małe mieszkanie lub po prostu wolisz zorganizować zabawy urodzinowe poza domem, możesz wybrać jedną z wielu opcji. Obecnie zarówno muzea, jak i różne parki rozrywki mają w swoich ofertach specjalne pakiety dla dzieci. Jednym z nich jest kompleksowa organizacja przyjęcia urodzinowego. Oddając dzieci w ręce profesjonalnych animatorów, możesz mieć pewność, że miło i produktywnie będą spędzać czas. Poniżej lista kilku wybranych miejsc w Krakowie, które mają w swojej ofercie organizację zabaw urodzinowych dla dzieci. 

#1 Urodziny w HistoryLandzie

HistoryLand to świetne miejsce na zabawę urodzinową (nie tylko dla fanów klocków LEGO®). Oferta obejmuje przyjęcie w udekorowanej sali, zwiedzanie interaktywnej wystawy z przewodnikiem, zabawy urodzinowe z animatorem i upominki LEGO® dla wszystkich uczestników wydarzenia. Poza tym HistoryLand zadba o piękne zaproszenia urodzinowe, przebrania tematyczne dla dzieci i zdjęcia z tego dnia. Zwiedzanie możliwe jest w jednej z czterech ścieżek, którą możesz dopasować do wieku uczestników. Dla młodszych dzieci (od 4 lat w górę) idealne będą programy Śladami legend i Świat konstruktora LEGO®”. Starszym (od 7 lat wzwyż) największą frajdę sprawią ścieżki Kraina skarbów” i Podróż przez dzieje Polski”. Urodziny w HistoryLandzie w Krakowie to idealne połączenie nauki i zabawy. W trakcie zajęć z animatorami na dzieci czekają specjalne gry i zabawy urodzinowe. A jeśli chcesz zorganizować dziecku prawdziwy kinderbal, HistoryLand przygotował ofertę roztańczonej imprezki” dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Tu na najmłodszych czeka nauka tańca i dodatkowe atrakcje, takie jak malowanie twarzy.

#2 Urodziny w parku trampolin

Specjalną ofertę urodzinową przygotował również krakowski park trampolin. To dobra opcja dla tych dzieci, które uwielbiają być w ruchu. Pod opieką wykwalifikowanych instruktorów jubilat i jego goście będą korzystać z największych atrakcji parku trampolin, basenów z gąbkami i automatów do gier zręcznościowych. Na uczestników czeka też szereg dodatkowych opcji: poczęstunek, napoje, urodzinowy certyfikat i worek gadżetów dla solenizanta oraz fotorelacja. Organizatorzy zadbają również o zaproszenia dla wszystkich gości. Pakiet zabaw w parku trampolin z łatwością dopasujesz do swojego budżetu. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej parku.

#3 Chemiczne urodziny 

Chemical World to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa, gdzie na co dzień odbywają się warsztaty i pokazy chemiczne. Jak się okazuje, można tam też zorganizować zabawy urodzinowe dla kilkulatków. Do wyboru różne scenariusze: zimowe urodziny z księżniczkami albo na przykład zabawa ze stworkami. Na imprezę w Chemical World możesz też zaprosić Smoka Wawelskiego, znanych naukowców i bohaterów z serii o Harrym Potterze. Nad wszystkim czuwają animatorzy, którzy zapewniają dzieciom bezpieczną i pełną wrażeń zabawę urodzinową. Wśród opcji dodatkowych Chemical World oferuje: zaproszenia dla gości, upominki dla wszystkich uczestników, słodycze, balonowe dekoracje i urodzinową zastawę. Szczegóły dotyczące chemicznych urodzin znajdziesz w Internecie.

#4 Urodziny z robotami

Robotowo miejsce uwielbiane przez młodych miłośników nauki organizuje urodziny dla dzieci w każdym wieku. Tu również znajdziesz kilka ścieżek edukacyjnych. Możesz wybierać wśród programów: ekologicznego, naukowego, detektywistycznego i nawiązującego do gry Minecraft. Z kolei oferta urodziny marzeń” daje możliwość zorganizowania dokładnie takiego przyjęcia, o jakim marzy Twoje dziecko. Organizatorzy dostosują program do upodobań i wieku uczestników. W scenariuszu znajdą się między innymi animacje oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Jeśli zdecydujesz się na imprezę urodzinową w Robotowie, w cenie otrzymasz lokal na wyłączność, profesjonalną opiekę nad dziećmi i zaproszenia dla gości. Za dodatkową opłatą możesz zamówić poczęstunek — tort i inne urodzinowe smakołyki.

#5 Urodziny z papugami

Jeśli Twoje dziecko od robotów woli żywe stworzenia, możesz zabrać je do krakowskiej Papugarni. Do specjalnie przygotowanej sali jubilat może zaprosić około 15 osób. Na dzieci będą czekać tam obrazy 3D z dzikimi zwierzętami, interaktywny monitor do gier i zabaw oraz… papuga! Przewodnik oprowadzi wszystkich uczestników po całym obiekcie, opowie o różnych gatunkach papug i środowisku, w jakim żyją. Solenizant dostanie również specjalny upominek. Urodziny w Papugarni to świetna opcja dla miłośników przyrody.

#6 Urodziny na ściance

Urodziny na ściance wspinaczkowej? Czemu nie! Taką opcję masz w Centrali Ruchu Avatar w Krakowie. Poszczególne scenariusze imprezy różnią się głównie poziomem trudności. Możesz wybrać urodziny akrobatyczne dla prawdziwych wyjadaczy salta i szpagatów, zajęcia na ściance wspinaczkowej lub wersję funclimb, która przeczy wszystkim prawom fizyki. Impreza w Avatarze to opcja dla starszych, aktywnych sportowo dzieciaków. Organizatorzy gwarantują świetną zabawę, profesjonalny sprzęt i opiekę instruktorów. Do tego przygotują zaproszenia dla gości, piękne dekoracje i poczęstunek. Jubilat dostanie prezent w postaci koszulki, a wszyscy uczestnicy — vouchery na kolejne wejścia na ściankę.

Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe dla dzieci w domu?

Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad tym, jak przebiega impreza Twojego dziecka, możesz również samodzielnie zorganizować przyjęcie. Poniżej kilka pomysłów na zabawy urodzinowe w domu.

#1 Dekoracje i przekąski

Zanim przyjdą goście, trzeba zająć się przygotowaniem dekoracji i przekąsek. Do pomocy możesz zaangażować samego jubilata. Warto wybrać jeden motyw urodzin, dostosowany do wieku i upodobań solenizanta oraz jego gości. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zaplanować dekoracje. Możesz również poprosić uczestników, aby przygotowali tematyczne kostiumy. Urodziny tematyczne pozwalają także na szaleństwa w kuchni. Jeśli zdecydujesz się zorganizować imprezę z motywem filmowym, na liście przekąsek obowiązkowo musi znaleźć się popcorn. Z kolei zabawa na urodziny z księżniczkami nie może odbyć się bez słodkich babeczek. Dodatkową atrakcją podczas domowego przyjęcia może być wspólne dekorowanie wypieków. 

#2 Gry i zabawy

Dzieci uwielbiają być w ruchu, więc przyjęcie warto wypełnić muzyką, tańcem oraz grami i zabawami. Starszym dzieciom na pewno spodobają się gry planszowe. Z kolei najlepsze zabawy urodzinowe dla 7 latków to animacje ruchowe. Do pomocy możesz zaangażować przyjaciółkę lub profesjonalnego animatora. Bardzo dobrym pomysłem są też konkursy dla dzieci na urodziny. Najmłodsi uwielbiają rywalizację, jednak musisz pamiętać sprawiedliwej ocenie o nagrodach (również tych na pocieszenie). Zabawy na urodziny dla dzieci to między innymi: karaoke, układanie puzzli na czas, kalambury lub popularne gry wideo. 

#3 Dodatkowe atrakcje

Fajne zabawy na urodziny warto uwiecznić! Możesz zainwestować w aparat typu polaroid i samodzielnie wykonywać zdjęcia jubilatowi i jego gościom (oczywiście o ile rodzice dzieci nie mają nic przeciwko). Bardziej kosztownym, ale i oryginalnym pomysłem jest wynajęcie fotobudki. Uczestnicy będą mieć do dyspozycji całe mnóstwo gadżetów do zdjęć. Fotobudka sprawi niesamowitą frajdę wszystkim gościom zarówno młodszym, jak i starszym. Świetna zabawa gwarantowana!

Warto zaznaczyć, że niektóre wymienione wcześniej firmy organizują przyjęcia na zewnątrz, czyli także w domu jubilata. Latem warto rozważyć opcję przyjęcia na świeżym powietrzu, na przykład w ogrodzie. Przed przystąpieniem do planowania urodzin warto zapytać dziecko o jego plany i marzenia. Jubilat sam może podsunąć ciekawe pomysły na zabawy urodzinowe. W końcu to jego dzień, dlatego musi być wyjątkowo!