Wybierasz się na wycieczkę do Krakowa i zabierasz ze sobą całą rodzinę? A może jesteś krakowianinem, odwiedzają Cię goście z małymi dziećmi i nie wiesz, w jaki sposób zorganizować im czas? Siostra wyjechała w delegację,  Ty musisz zająć się chrześniakiem? Pogoda w ostatnim czasie nas nie rozpieszcza, więc oczywiste rozwiązania w stylu gry w piłkę lub wizyty na placu zabaw raczej nie wchodzą w grę? Jak w ciekawy i zajmujący sposób spędzić czas z dzieckiem w Krakowie? Właśnie tego dowiesz się z poniższego artykułu – zapraszamy do lektury!

Dlaczego Kraków?

Kraków – dawna stolica Polski i Miasto Królów, to miejsce słynące z wielu zabytków, które chętnie odwiedzają turyści z całego świata. Wawel, Sukiennice, całe mnóstwo galerii i muzeów (m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Archeologiczne, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, Bunkier sztuki i wiele innych), zabytkowy Rynek Główny (z otwartymi dla zwiedzających podziemiami), klimatyczny Kazimierz będący świadectwem kultury żydowskiej – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na przyjezdnych. Wśród wymienionych miejsc trudno jednak znaleźć coś, co szczególnie zainteresuje młodszych odbiorców. Dlatego też poniżej przedstawiamy coś specjalnie dla nich.

HistoryLand – interaktywna nauka historii i klocki Lego

Na pierwszym miejscu naszej listy znajduje się stosunkowo nowa atrakcja Krakowa – HistoryLand, który znajduje się niedaleko Plant. To właśnie tu dzieci mogą uczyć się burzliwej historii Polski w sposób nie tylko efektowny, ale i przyjemny (niebanalny i zaskakujący?). Wszystko za sprawą interaktywnego otoczenia, połączenia multimediów, technologii VR (Wirtualna Rzeczywistość) i uwielbianych przez wszystkich klocków Lego. Na makiety składa się w sumie ponad milion (!) elementów Lego, a przedstawiają tak ważne dla Polski wydarzenia, jak chociażby obronę Jasnej Góry, czy bitwę pod Grunwaldem. Szczególne miejsce pośród eksponatów zajmuje naturalnej wielkości rekonstrukcja Drzwi Gnieźnieńskich z klocków Lego.

Galeria Figur Stalowych – jak zrobić coś z niczego

Kolejną atrakcją, którą warto odwiedzić wraz z dzieckiem, jest Galeria Figur Stalowych. To doskonały przykład jak zrobić coś z niczego i jak kreatywnie można wykorzystywać recykling metalowy – wszystkie eksponaty obecne bowiem na tej wystawie powstały ze… złomu. Już samo to (sam ten fakt) jest fascynujący, a niezapomnianych wrażeń wizualnych dostarczają również tematy, które były inspiracją dla powstania Galerii Figur Stalowych. Wśród eksponatów znajdziemy bohaterów filmów science-fiction (np. Xenomorpha z serii „Obcy” czy Bumblebee, autobota z filmów, komiksów i seriali animowanych „Transformers”), komiksów (Kapitan Ameryka, Spider-Man) oraz rekwizyty z popularnych seriali (Żelazny Tron Siedmiu Królestw z „Gry o Tron” to „oczywista oczywistość” w takim miejscu). Nie brakuje też postaci, które kochają najmłodsi – od Królika Bugsa i Kubusia Puchatka, przez Króla Juliana i Smurfy, po Minionki. Młodzi miłośnicy motoryzacji znajdą tu repliki ekskluzywnych i superszybkich samochodów zbudowane w skali 1:1. Wszystko to sprawia, że wizyta w Galerii Figur Stalowych może być niezapomnianym przeżyciem. Wszystkich figur można dotykać, wsiadać do metalowych aut i robić zdjęcia.

Smocza Jama, Ogród Doświadczeń, Muzeum Lotnictwa

Jeśli odwiedziliście już wyżej opisane atrakcje, to zawsze pozostaje wycieczka do Smoczej Jamy (legenda o Smoku Wawelskim wciąż robi wrażenie na dzieciach), Ogrodu Doświadczeń Lema (wspaniałe miejsce, by poznać naukę od nieco bardziej rozrywkowej strony) czy Muzeum Lotnictwa. Niezależnie jednak od wybranej atrakcji, miejmy na uwadze walory rozrywkowe, które sprawią radość towarzyszącemu nam dziecku.