Słyszałeś historie o wielbłądzie i husarzu z przeszłości? Jest wiele źródeł historycznych dotyczących bitwy pod Grunwaldem, dokumentujących to wydarzenia. Warto poznać nie tylko szczegóły samej walki, ale i dotyczące tego starcia ciekawostki.

Czy wiesz, co Władysław Jagiełło podarował po bitwie pod Grunwaldem czeskim najemnikom, którzy wspierali stroną polską? Dostali od władcy… wielbłąda. Trafił on do Czech i zyskał sławę – jego wizerunek znalazł się bowiem na herbie Pilzna. W czasie oblężenia tego miast przez husytów, mieszkańcy dostali się za jego mury i wykradli zwierzę oblegającym żołnierzom. Właśnie to wydarzenie król Zygmunt Luksemburski chciał upamiętnić dodając wielbłąda do herbu.

Na pamiątkę samej bitwy pod Grunwaldem powstał natomiast obraz Jana Matejki. Prawdopodobnie kojarzysz to dzieło, ale czy wiesz, że artysta, poza szczegółami oddającymi historyczne opisy Jana Długosza, dodał na nim też kilka elementów, które w rzeczywistości nie mogły znaleźć się na polu bitwy? Na obrazie znajduje się między innymi Henryk von Plauen, który nie mógł być obecny pod Grunwaldem, ponieważ dopiero został następnym wielkim mistrzem po Ulryku von Jungingenie. Dzieło obrazuje także husarza, choć ta jazda powstała dopiero w XVI w. Artysta w ten sposób starał się przedstawić swoją wizję dziejów, a także oddać hołd polskiej historii, jednak ze swoim komentarzem. Matejko zrobił to na płótnie o wymiarze ponad 4 na prawie 10 m. W dużo większej skali to historyczne wydarzenie przedstawia natomiast makieta w HistoryLandzie – tu na powierzchni około 200 mkw znajdziesz się w samym środku bitwy pod Grunwaldem otoczony przez kilkadziesiąt tysięcy koników i ludzików LEGO®.

Zaplanuj wizytę w HistoryLandzie już dziś!