Klocki LEGO® wyzwalają w dzieciach kreatywność, pobudzają wyobraźnię i nigdy się nie nudzą. Właściwie się z nich nie wyrasta – równie chętnie co dzieci, sięgają po nie dorośli. Dla jednych o fenomenie klocków LEGO® decyduje wartość kolekcjonerska (niektóre, już niedostępne zestawy znacznie zyskują na wartości), innych fascynują nieograniczone możliwości budowania i łączenia zestawów, by za każdym razem stworzyć coś nowego. Niekiedy taka zabawa przeradza się w sposób na życie. Właśnie o tym piszemy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Zalety podążania za instrukcją

Z klocków LEGO® można korzystać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest podążanie za instrukcją i budowanie pojazdów, budynków i scenek rodzajowych zgodnie z zamysłem producenta. W ten sposób możemy odtworzyć ulubione sytuacje z filmów (jeśli posiadamy klocki na licencji, np. LEGO® Star Wars lub LEGO® Władca Pierścieni) i zbudować charakterystyczne pojazdy (np. Sokół Milenium czy Gwiazda Śmierci). To dobry sposób dla dzieci, które dopiero uczą się zabawy duńskimi klockami (podążanie za instrukcją rozwija sprawność manualną, łączenie faktów  u małych dzieci ma pozytywne działanie na jeszcze nie w pełni ukształtowany umysł). Chętnie korzystają z niego również kolekcjonerzy i miłośnicy popkultury, którzy – zafascynowani daną marką lub franczyzą – chcą mieć na półce szczegółowy model Gwiazdy Śmierci z „Gwiezdnych Wojen” lub inny ikoniczny zestaw dla danej serii filmów.

Daj się ponieść wyobraźni

Istnieje też drugi sposób na układanie klocków LEGO®. Z dostępnych elementów możemy zbudować coś oryginalnego, wykorzystać klocki duńskiego producenta do wcielenia w życie naszych pomysłów. W ten sposób nie tylko rozwijamy wyobraźnię, ale zyskujemy również większą satysfakcję – oto stworzyliśmy coś własnymi rękami, w pełni samodzielnie wpadliśmy na pomysł, a potem go urzeczywistniliśmy. Niekiedy nasz autorski projekt okazuje się na tyle trafiony, że przeradza się w coś o wiele większego. Tak na przykład powstała linia LEGO® Architecture – gdy Adam Reed Tucker dla własnej przyjemności zaczął budować autentyczne budowle z klocków, łącząc zamiłowanie do LEGO® i wykształcenie architekta. Twórca pewnie nawet nie przypuszczał, że niedługo zaprojektowane przez niego zestawy trafią na sklepowe półki. Analogicznie powstała wystawa HistoryLand.

Pochwała kreatywności

Również wystawa HistoryLandu, na której prezentowane są wydarzenia historyczne związane z Polską w formie makiet LEGO®, narodziła się dlatego, że ktoś kiedyś postanowił nie podążać ślepo za instrukcją, a stworzyć coś po swojemu. To oczywiście duże uproszczenie, jednak myśl, będąca punktem zapalnym dla całej inicjatywy, musiała wyglądać podobnie. Po co konstruować coś, co budują tysiące innych posiadaczy zestawów LEGO®, jeśli z tych samych klocków można stworzyć coś całkowicie oryginalnego…?