Interaktywna wystawa lego w Krakowie – dlaczego musisz ją zobaczyć?

Interaktywna wystawa lego w Krakowie – dlaczego musisz ją zobaczyć?

Szukasz miejsca, w Krakowie, które możesz śmiało odwiedzić z dzieckiem i wspólnie będziecie się dobrze bawić? Chcesz zaszczepić w dziecku zainteresowanie wydarzeniami historycznymi? Przedstawić historię naszego kraju w formie lekkiej i przystępnej? Wierzysz, że dobra zabawa może mieć również wartości edukacyjne? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że HistoryLand został stworzony specjalnie dla Ciebie i Twojego młodszego towarzysza. Przeczytaj poniższy tekst i poznaj wszystkie zalety odwiedzin w tym niezwykłym miejscu!

Baw się i składaj

Choć firma tworząca najpopularniejsze klocki na świecie została powołana do życia w roku 1932, jej obecna nazwa –  Lego, zadebiutowała dopiero dwa lata później. Skrót od duńskiego wyrażenia „Leg godt” („baw się dobrze”) wpasował się w wizję firmy tym lepiej, że po łacinie oznacza to tyle co „składaj”. Aż do 1947 roku przedsiębiorstwo produkowało zabawki z drewna, by w tym roku przerzucić się na tworzywo sztuczne.

Pierwsze klocki Lego – cegiełki z systemem wypustek i kompatybilnych z nimi gniazd – wypuszczono na rynek w 1949 roku. Metodę łączenia klocków opatentowano niespełna dekadę później, a na rynek trafiły zestawy pozwalające na budowę miast, domów, pojazdów. W roku 1968 otworzono park rozrywki –do dziś mieści się on w duńskim mieście Billund. To był jedynie początek. Pierwsze minifigurki – charakterystyczne ludziki Lego z żółtymi twarzami – pojawiły się w 1978 roku. Do dziś to jedne z najbardziej rozpoznawalnych zabawek na świecie, a same klocki przez kolejne dekady zdobyły miliony wiernych budowniczych, małych i dużych.

Multum atrakcji w HistoryLandzie

Niezwykłość HistoryLandu polega na połączeniu fascynującej lekcji historii, interaktywnych makiet Lego, a także najnowszej technologii VR (skrót od „wirtualna rzeczywistość”). Wszystko to sprawia, że zarówno dzieci, jak i dorośli na długo zapamiętają wizytę w tym niezwykłym miejscu.

Na zwiedzających czeka multum atrakcji – 10 ważnych dla Polski wydarzeń, które ukształtowały historię naszego kraju. Zostały one odwzorowane z użyciem ponad miliona klocków Lego, a same makiety są interaktywne – odwiedzający tę szczególną wystawę będą mogli nie tylko podziwiać wielkie bitwy i legendarne miejsca oddane ze wszystkimi najmniejszymi szczegółami, ale również wziąć udział w zabawie (np. chwytając za ster statku Święty Jerzy, który bronił portu w Gdańsku lub samodzielnie grając hejnał mariacki).

Wydarzenia historyczne na wyciągnięcie ręki

Dziesięć makiet, dziesięć wydarzeń z historii Polski, które ożywają dzięki połączeniu klocków Lego, technologii VR i technologii 360 stopni. Kolejne atrakcje poznajemy w kolejności chronologicznej. Niezapomnianą przygodę zaczynamy więc w osadzie w Biskupinie (748 rok przed naszą erą), by następnie obcować z monumentalnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi (przedstawiającymi w skali 1:1 historię życia św. Wojciecha). Następnie przeskakujemy o trzy wieki do przodu i możemy podziwiać bitwę pod Grunwaldem z 1410 roku. Kolejna szybka teleportacja w czasie i oto oczom odwiedzających ukazuje się oblężenie Jasnej Góry (opisane między innymi w „Potopie” Henryka Sienkiewicza).

Zresztą Polacy to naród odważny i często porywczy, dlatego też większość przedstawionych w HistoryLandzie wydarzeń odnosi się do spektakularnych sukcesów batalistycznych naszych rodaków – tak też jest z bitwą pod Oliwią (zachęcamy do zmiany pogody za pomocą steru i zawiązania węzła żeglarskiego).   Ponadto, można skorzystać z czujnika ruchu na makiecie Obrony Westerplatte oraz zobaczyć pokaz ataków na klasztor na Monte Cassino. Wycieczkę kończą wydarzenia z historii najnowszej – Stocznia Gdańska i animacja dotycząca przemian dziejowych, jakie zaszły w tym ważnym miejscu. Niezależnie który okres w historii nas najbardziej interesuje – w HistoryLandzie znajdziemy coś dla siebie.