Miejsca w Krakowie dla miłośników historii

Miejsca w Krakowie dla miłośników historii

Kraków to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce. Tylko w 2016 roku stolicę Małopolski odwiedziło ponad 12 milionów zwiedzających. Wpływ na to mają organizowane wydarzenia, ale także dzieje miasta i zabytki, które przykuwają uwagę przede wszystkim miłośników historii. Poniżej kilka punktów, które ci ostatni z pewnością powinni zaznaczyć na swojej mapie.

Barbakan

To idealna propozycja dla fanów historii wojskowości. Znajdujący się na ulicy Basztowej Barbakan to nic innego jak fragment fortyfikacji. Ta gotycka budowla powstała w XV wieku za czasów panowania Jana Olbrachta, a jej celem była ochrona miasta przed najazdem wojsk tureckich. Barbakan przetrwał do dziś, a od wielu lat jest areną różnych zawodów sportowych oraz wydarzeń o charakterze historycznym, np. turniejów rycerskich.

HistoryLand

Działające od niedawna Interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków HistoryLand to kolejne miejsce, które bez wątpienia można zaliczyć do atrakcji Krakowa. Na uwadze powinni mieć je przede wszystkim mali wielbiciele przeszłości
(a zwłaszcza ich planujący wycieczkę do Krakowa rodzice). Dlaczego warto się wybrać? To tam można zobaczyć przepiękne budowle z klocków LEGO®, które przedstawiają kluczowe wydarzenia dla naszego kraju i jego mieszkańców. I tak z setek tysięcy drobnych elementów powstały makiety bitwy pod Grunwaldem, oblężenia Jasnej Góry czy obrony Monte Cassino. Całość uzupełniają interaktywne, starannie przygotowane dodatki.

Stara Synagoga

Spacerując po Kazimierzu, dawnej dzielnicy żydowskiej, warto nieco dłużej zatrzymać się przy znajdującej się na ulicy Szerokiej Starej Synagodze. Przed wybuchem II wojny światowej było to centrum życia religijnego i kulturalnego społeczności Żydów krakowskich. To miejsce zapisało się w historii Polski głównie z powodu przemówienia, które wygłosił w nim Tadeusz Kościuszko. Współcześnie można podziwiać Starą Synagogę nie tylko z zewnątrz, ale także wewnątrz. Eksponaty, które na pewno warto zobaczyć to m.in. zabytkowe lampki chanukowe.

Zaplanuj wizytę w HistoryLandzie już dziś!

Zaplanuj wizytę