Nauka historii i klocki lego w Historylandzie – czego dowiesz się, odwiedzając naszą wystawę?

Nauka historii i klocki lego w Historylandzie – czego dowiesz się, odwiedzając naszą wystawę?

HistoryLand to interaktywna wystawa makiet Lego. Dzięki połączeniu budowli z Lego, technologii VR (Wirtualna Rzeczywistość) oraz mnóstwa innych atrakcji, zarówno najmłodsi, jak i starsi odwiedzający będą mogli poznać informacje na temat historii Polski w przystępnej formie. Nauka poprzez zabawę to zawsze najszybszy i najprzyjemniejszy sposób zdobywania wiedzy. Które wydarzenia historyczne znalazły swoje miejsce na makietach Lego w HistoryLandzie? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule, pokrótce przedstawiając wydarzenia, o których więcej dowiedzą się Państwo z naszej wystawy. Zapraszamy do lektury i odwiedzin HistoryLandu!

Poznaj dziesięć wydarzeń z historii Polski

HistoryLand umiejscowiony w centrum Krakowa, dawnej stolicy Polski i miasta polskich królów, to aż dziesięć makiet, z których każda przedstawia ważne wydarzenie lub miejsce, które zapisały się na kartach historii naszego kraju. Wystawę zwiedza się chronologicznie, dzięki czemu wszelkie informacje od razu układają się na swoim miejscu w naszych głowach – nie muszą się Państwo martwić, że po wyjściu z wystawy nie będą Państwo wiedzieli, co wydarzyło się kiedy. W HistoryLandzie nie tylko mogą Państwo podziwiać drobiazgowo odwzorowane budowle, wykonane z ponad miliona klocków Lego, ale również nauczyć gry hejnału krakowskiego czy – dzięki interaktywnym elementom – „pokierować” statkiem „Święty Jerzy” na wzburzonych wodach Bałtyku. To wszystko oczywiście uatrakcyjnia podstawowe zadanie HistoryLandu: przekazanie merytorycznej wiedzy.

Osada w Biskupinie i Drzwi Gnieźnieńskie

Osada w Biskupinie to jeden z pierwszych grodów, założony w VIII wieku P.N.E. na dzisiejszych ziemiach Polski. Jego pozostałości odkryto dopiero w pierwszej połowie XX wieku, co było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach europejskiej archeologii. Z kolei Drzwi Gnieźnieńskie to już unikalny zabytek romańskiej sztuki odlewniczej wykonany w XII wieku. Liczące ponad trzy metry wysokości drzwi przedstawiają życie św. Wojciecha. W HistoryLandzie zostały one odtworzone w skali 1:1, dzięki czemu będą mogli Państwo podziwiać je w pełnej okazałości.

Bitwa pod Grunwaldem, oblężenie Jasnej Góry, bitwa pod Oliwą

Zarówno bitwa pod Grunwaldem (1410 rok), jak i obrona klasztoru na Jasnej Górze (1655) zostały rozsławione przez Henryka Sienkiewicza kolejno w „Krzyżakach” i „Potopie”. Tam, gdzie wybitnego literata nieco ponosiła fantazja, tam HistoryLand stawia na twarde historyczne fakty. Dzięki temu wszyscy zwiedzający będą mogli dowiedzieć się, jaki był charakter wojsk pod Grunwaldem (gdzie ulokowana była która chorągiew), a także jak przebiegało oblężenie Jasnej Góry (oglądając klasztor z lotu ptaka dzięki technologii VR). Podziwiając makietę bitwy pod Oliwą (1627), będziemy mogli „pokierować” statkiem „Święty Jerzy” na wzburzonych wodach Bałtyku, gdzie rozegrała się morska potyczka u wybrzeża Gdańska.

Obrona Westerplatte, bitwa pod Monte Cassino

W dalszej części zwiedzania HistoryLandu przeniesiemy się do czasów II Wojny Światowej – najpierw będziemy świadkami pierwszej bitwy w Europie w historii tego konfliktu zbrojnego: obrony Westerplatte (1939). Natomiast podziwianiu rekonstrukcji bitwy pod Monte Cassino (1944) towarzyszy animacja czterech ataków na klasztor, w tym moment bombardowania i zdobycia twierdzy.

Stocznia Gdańska, Wawel, Sukiennice

Stocznia Gdańska to nie tylko jedna z największych stoczni na terenie Polski, ale również miejsce, z którego wywodzi się NSZZ „Solidarność” i gdzie podpisano porozumienia sierpniowe między władzami PRL, a strajkującymi w 1980 roku. Zamek królewski na Wawelu to miejsce pochówku polskich królów. Zarówno on, jak i krakowskie Sukiennice to budynki, których sama konstrukcja architektoniczna może wywołać zachwyt – również w formie makiety z klocków Lego. Wszystko to sprawia, że wizyta w HistoryLandzie to pouczające i ekscytujące wydarzenie, którego długo Państwo nie zapomną!