Nauka i zabawa mogą iść w parze. „Łączyć przyjemne z pożytecznym” to często stosowany związek frazeologiczny, który pasuje jak ulał do interaktywnej wystawy w HistoryLandzie, a także wielu aktywności, które mogą zaciekawić dzieci. Poprzez formę zabawy mogą się one wiele nauczyć o otaczającym nas świecie i dotyczy to zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka przykładów łączenia przyjemnego z pożytecznym i opiszemy pozytywne skutki takich zabiegów. Do lektury szczególnie zapraszamy wszystkich ciekawych rodziców, którzy chcą poskromić niesforne dzieci. 

Pożytek z zabawy klockami LEGO® dla najmłodszych

Zabawa klockami LEGO® może pomóc dzieciom w kształtowaniu wyobraźni i w rodzeniu się ich kreatywności. Dzięki klockom z charakterystycznymi wypustkami i otworami można budować wielkie budynki, tworzyć całe sytuacje i – jeśli tylko wystarczy nam elementów – wznosić całe miasta. Każdy zestaw klocków posiada oczywiście załączoną w pudełku instrukcję, jednak fakt, że wszystkie klocki z różnych zestawów są ze sobą kompatybilne, sprawia, że można łączyć je w dowolnej konfiguracji. Z czego dzieci chętnie korzystają, zdając się na własną niepohamowaną wyobraźnię. Gdy jednak zdecydują się korzystać z instrukcji, to jednocześnie popracują nad własną spostrzegawczością, umiejętnością analitycznego myślenia i planowania kolejnych ruchów. Połączenie klocków we właściwej kolejności to jeden z przepisów na sukces, by zbudować kompletną budowlę. Samo mechaniczne łączenie klocków ma również wpływ na zwinność i wykształcenie prawidłowego chwytu dziecięcych rączek.

Nauka historii Polski dla nieco starszych dzieci

Jak pokazuje interaktywna wystawa HistoryLand – dzięki makietom z klocków LEGO® dzieci mogą również uczyć się burzliwej historii naszego kraju. To zrozumiałe, że żmudne fakty historyczne nie chcą zostać w głowie, gdy dziecko czyta o nich w nudnym podręczniku do historii lub słucha na lekcji historii prowadzonej monotonnym głosem przez zmęczonego nauczyciela. Zupełnie inaczej jest, gdy zobaczy liczne chorągwie podczas bitwy pod Grunwaldem albo obronę klasztoru na Jasnej Górze na „własne oczy” (oczywiście w formie klocków i minifigurek LEGO®). Wystawa w HistoryLandzie pozwala podziwiać drobiazgowo odwzorowane wydarzenia z historii naszego kraju (poza wspomnianymi wyżej znajdziemy tu też m.in. morską bitwę pod Oliwą) i ważne dla niej budynki i miejsca (osada w Biskupinie, katedra na Wawelu, Stocznia Gdańska, krakowskie Sukiennice). Ponadto jest uzupełniona przez wiele elementów interaktywnych – między innymi instalacje audio-video i technologię VR (Wirtualna Rzeczywistość). Wszystko to sprawia, że zwiedzanie wystawy to prawdziwa przygoda. Przygoda, dzięki której wiele cennych informacji na temat historii naszego kraju zostanie automatycznie wchłoniętych przez dzieci.

Nauka poprzez zabawę

Jeśli Twoje dzieci mają problem na sprawdzianach z historii, zabierz je do HistoryLandu. Tylko tu poznają najważniejsze wydarzenia z losów Polski, dowiedzą się mnóstwa ciekawostek i będą się świetnie bawić. Po wszystkim nie tylko wrócą do domu z uśmiechem na twarzy, ale również z głową pełną historycznej wiedzy, która może okazać się przydatna w szkole.