Klocki LEGO® łączą pokolenia. Na rynku można znaleźć multum różnorodnych zestawów, które są dopasowane do oczekiwań i wymagań coraz to nowych odbiorców. Mamy więc klocki dla najmłodszych dzieci, dla nieco starszych, dla nastolatków i dorosłych zainteresowanych technologią, do tego dochodzą te dedykowane dla dziewczynek lub chłopców. Zawsze też można budować własne budowle, bez podążania za instrukcją, a korzystając z własnej niczym nieskrępowanej wyobraźni.

Klocki LEGO® dla najmłodszych – LEGO® Duplo

Większość zestawów LEGO® ma na pudełku ograniczenia wiekowe. Wynika to z faktu, że w skład zestawu wchodzi wiele elementów, również tych bardzo małych, i producent obawia się, że wśród dzieci zaistnieje ryzyko zadławienia. Właśnie dlatego duńska grupa LEGO® stworzyła linię Duplo, która przeznaczona jest dla dzieci do lat pięciu. Zasada działania Duplo jest identyczna jak w przypadku klasycznych klocków LEGO® – elementy posiadają charakterystyczne otwory i wypustki, a klocki z różnych zestawów są ze sobą w pełni kompatybilne. Do wyboru mamy zestawy z podziałem tematycznym dla chłopców i dziewczynek (przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce może z nich korzystać każde dziecko), jak i te w pełni uniwersalne np. zestaw pozwalający na zbudowanie Stumilowego Lasu z przygód Kubusia Puchatka i zabawę słynnym misiem, jak i Prosiaczkiem, Tygryskiem, Panem Sową czy też Królikiem.

Zestawy LEGO® dla dziewczynek – LEGO® Friends

Starsze dziewczynki mogą zainteresować się LEGO® Friends. Zestawy te przypominają niekiedy domki dla lalek – zresztą figurki, które w nich znajdziemy, są większe niż standardowe minifigurki z żółtymi głowami i bardziej przypominają lalki. W zestawach znajdziemy dużo zwierząt (zarówno domowych, jak i mniej udomowionych), a także takie miejsca jak kawiarnia, klinika weterynaryjna, klub jeździecki. Bawiąc się LEGO® Friends, dziewczynki mogą budować kolejne miejsca związane z miastem Heartlake. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dziewczynki bawiły się bardziej chłopięcymi zestawami (takimi jak LEGO® Star Wars czy LEGO® Ninjago), a chłopcy budowali klinikę weterynaryjną. Podział ten, na klocki dla chłopców i dziewczynek, jest umowny – rodzice najlepiej znają własne dzieci i wiedzą, co sprawi im najwięcej radości.

Zabawa z budowania bez zestawów 

W niektórych sklepach poza klockami, które zamknięte są w zestawach, można kupić również wybrane elementy (np. Salon Klocków w Krakowie i w Poznaniu oferuje kupno klocków na wagę). Pozwala to na więcej oryginalności i łączenie klocków po swojemu – tworzenie nowych budowli, których nie znajdziemy w żadnym zestawie. Właśnie dzięki kreatywności i nieskrępowanej wyobraźni powstają takie miejsca jak HistoryLand – wystawa prezentująca ważne wydarzenia z historii Polski w formie niezwykle dopracowanych makiet LEGO®. Czasem warto myśleć nieszablonowo i zamiast korzystać z instrukcji, spróbować stworzyć coś oryginalnego.