Tajemnicze, wiekowe i pełne historii budynki często wzbudzają zainteresowanie łowców duchów i badaczy zjawisk paranormalnych. Wiedzieliście jednak, że już w XVI wieku na Zamku Królewskim na Wawelu przeprowadzono seans spirytystyczny?

O tym, że miłość potrafi pokonać nawet śmierć, chciał przekonać się jeden z królów zamieszkujących Zamek na Wawelu – a konkretniej Zygmunt August. Według legendy, król po śmierci Barbary Radziwiłłówny, swojej ukochanej żony, pragnął zobaczyć ją jeszcze raz tak bardzo, że zaprosił magików i czarodziejów z całego królestwa. Jedyną możliwością było przywołanie ducha małżonki, a w tym, pośród wszystkich parających się magią i spirytyzmem fachowców, mógł pomóc tylko jeden z przybyłych gości, czarnoksiężnik Twardowski. Podobno na tej samej postaci Józef Ignacy Kraszewski i Leopold Staff oparli swoje opowieści o Mistrzu Twardowskim, zwanym też „polskim Faustem”. W dniu seansu magik zalecił królowi Zygmuntowi Augustowi, by ten usiadł na krześle w jednej z komnat Zamku Królewskiego i cierpliwie oczekiwał spotkania ze swoją zmarłą ukochaną, a gdy już się pojawi, pod żadnym pozorem z nią nie rozmawiał. Złamanie którejkolwiek z tych zasad miało narazić go na niebezpieczeństwo. Podobno kiedy duch Radziwiłłówny ukazał się oczom Zygmunta, mężczyzna poderwał się szczęśliwy z krzesła, chcąc przytulić swoją wybrankę, jednak w ostatniej chwili powstrzymał go czarnoksiężnik Twardowski. Zjawa rozpłynęła się w powietrzu ledwie sekundę później.

Czy był to magiczny trik, a może zjawa naprawdę pokazała się władcy Polski? Tego pewnie nie dowiemy się już nigdy. Z pewnością jednak odkryjesz niejedną tajemnicę Katedry na Wawelu i królów Polski w HistoryLandzie, gdzie czekają na Ciebie interaktywne makiety zbudowane z klocków LEGO®! Zaplanuj wizytę w HistoryLandzie już dziś!