Krakowska wystawa HistoryLand, łączy w sobie naukę historii i zamiłowanie do niesamowitych budowli z klocków LEGO®. Wszyscy, którzy zdecydują się odwiedzić to niezwykłe miejsce, będą mieli okazję zobaczyć dziesięć makiet. Przedstawiają one ważne miejsca i wydarzenia z historii Polski, a każda konstrukcja została zbudowana z największą dbałością o szczegóły. Było to możliwe dzięki użyciu ponad miliona klocków LEGO® i prawdziwej pasji twórczej. Co dokładnie znajdzie się na wystawie HistoryLand i jak wiąże się to z historią naszego kraju, zwłaszcza II wojną światową? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Makiety z II wojny światowej – Westerplatte z LEGO®

Dziesięć makiet z HistoryLandu można podzielić na kilka okresów historycznych. Podział ten następuje ze względu na daty odwzorowywanych w formie LEGO® wydarzeń i zabytków.  Przykładem są dwie konstrukcje, które przedstawiają wybrane bitwy czasów II Wojny Światowej. Są to makiety obrony Westerplatte oraz bitwy o Monte Cassino. Pierwsza ze wspomnianych makiet jest modelarską odsłoną wydarzeń z pierwszych dni września 1939 roku, kiedy to odbyła się obrona półwyspu pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego i jego zastępcy, kapitana Franciszka Dąbrowskiego. Dzięki video-mappingowi oraz materiałom audiowizualnym wszyscy, którzy odwiedzą HistoryLand, będą mogli poznać wydarzenia z tamtego czasu dzień po dniu, dokładnie śledząc przebieg bitwy. Lektor przybliża fakty, dotyczące wydarzeń na lądzie, jak i to, co działo się na morzu – łącznie z opisem podstępu, do którego hitlerowcy wykorzystali pancernik Schleswig-Holstein, również obecny na wystawie odwzorowany w najdokładniejszych szczegółach. Makieta została wyposażona w czujnik ruchu, dzięki któremu można wygodnie „przemieszczać” się pomiędzy kolejnymi faktami i zatrzymywać się przy tych elementach historii, które nas najbardziej interesują.

Makiety z II wojny światowej – Monte Cassino z LEGO®

Drugą makietą, która nawiązuje do krwawych wydarzeń z lat 1939-1945, jest makieta LEGO® odwzorowująca bitwę pod Monte Cassino. Mamy tu wzgórze, na którego szczycie znajduje się słynny klasztor – wszystko jest nie tylko odwzorowane z dbałością o najmniejsze detale konstrukcyjne, ale też doskonałe efekty audio-wizualne, m.in. animacje kolejnych ataków na klasztor. Wśród minifigurek żołnierzy znajdziemy również słynnego niedźwiadka Wojtka, który został adoptowany przez żołnierzy generała Władysława Andersa. Druga część tej makiety przedstawia Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, na tle którego, rozkwitają dzięki video-mappingowi, czerwone maki. 

Inne makiety w HistoryLandzie

Kto interesuje się historią, a nie tylko II wojną światową, znajdzie dla siebie jeszcze więcej atrakcji na wystawie w HistoryLandzie. Wystawa w Krakowie, poza Westerplatte i Monte Cassino z klocków LEGO®, może pochwalić się makietami, które przedstawiają pierwszą osadę w Biskupinie, drzwi Gnieźnieńskic, bitwę pod Grunwaldem, bitwę morską pod Oliwą, obronę klasztoru na Jasnej Górze, wydarzeń ze Stoczni Gdańskiej. Wszystko to uzupełniają reprodukcje katedry na Wawelu i Rynku Głównego w Krakowie (Sukiennice, Kościół Mariacki, Wieża Ratuszowa). Dzieje Polski w pigułce dla wszystkich fanów historii, jak i klocków LEGO®!