Różnorodność zestawów Lego może przyprawić o zawrót głowy. Klocki obecne na rynku już od kilkudziesięciu lat bezustannie rozpalają wyobraźnię zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Wszystko za sprawą mnogości podejmowanych tematów – najmniejsze dzieci mogą bawić się specjalną odmianą Duplo z Kubusiem Puchatkiem, dla chłopców produkuje się zestawy z superbohaterami, ninja czy postaciami z „Gwiezdnych Wojen”, dziewczynki mają Lego Friends, a starsi użytkownicy Lego Technics.Istnieje też specjalna odmiana Lego, skupiająca się na odwzorowywaniu słynnych budynków z całego świata. Właśnie jej poświęcimy dzisiejszy artykuł.

HistoryLand – zabytki z Lego, których nie znajdziesz w pudełku

Zanim jednak przejdziemy do tematu Lego Architecture, zatrzymajmy się na chwilę nad wyjątkowością HistoryLandu, który zlokalizowany jest w sercu Krakowa. W tym niezwykłym miejscu, możemy podziwiać 10 interaktywnych makiet zbudowanych z ponad miliona elementów Lego. Wśród odwzorowanych budowli możemy oglądać między innymi słynny klasztor na Jasnej Górze, którego obrońcy w XVII wieku odparli najazd szwedzkiej armii (opisany i podkoloryzowany w „Potopie” Henryka Sienkiewicza), katedrę na Wawelu (miejsce pochówku polskich królów) czy krakowskie Sukiennice. Słynne polskie zabytki zostały odwzorowane z najmniejszymi szczegółami i z niezwykłą dbałością o detale. Dzięki interaktywnemu charakterowi wystawy, nie tylko będziemy mogli podziwiać budowle, ale również dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek historycznych na ich temat. Wizyta w HistoryLandzie to doskonały sposób na połączenie nauki i zabawy oraz spędzenie czasu w miły sposób zarówno dla małych, jak i dużych miłośników Lego i historii Polski.

Lego Architecture – od pasji do kontraktu z Lego Group

Specjalna odmiana Lego, prezentująca słynne budowle z całego świata i nazwana po prostu „Architecture”, pojawiła się na rynku w 2008 roku. Idea narodziła się w głowie architekta, Adama Reeda Tuckera, który postanowił połączyć ze sobą pasję do tworzenia budowli z klocków Lego i architektoniczny zmysł przestrzenny. Jego „amatorskie” prace i kreatywność (prezentowane pod szyldem „Brickstructures, Inc.”) dostrzegli i docenili ludzie z Lego Group. Szybko postanowili wprowadzić wymyślone przez niego zestawy do regularnego obiegu. Tak narodziło się „Lego Architecture”, które dziś liczy około 50 zestawów i prezentuje, a także pozwala zbudować najsłynniejsze budowle z całego świata.

Lego Architecture – popularne zestawy

Na ten moment (a mamy czerwiec 2019 roku, Lego Architekture dostępne jest na rynku od 11 lat) możemy kupić 51 zwykłych zestawów, które pozwalają na zbudowanie z klocków najsłynniejszych budynków świata. Tę bogatą galerię zabytków uzupełnia 11 specjalnych zestawów, które prezentują budynki ważne dla duńskiej firmy Lego – np. fabryki, w których powstają klocki. Skupmy się jednak na pięćdziesięciu podstawowych zestawach. Wśród nich znajdziemy tak słynne budowle, jak:

  • Wielki Mur Chiński,
  • Wieżę Eiffla z Paryża,
  • Statuę Wolności z Nowego Jorku,
  • Londyńskie Oko,
  • Krzywą Wieżę z Pizzy.

Ponadto, w zestawach „Lego Architecture” znajdziemy również modele budynków m.in. z Dubaju (Burj Khalifa – jeden z najwyższych budynków świata), Niemiec (słynna Brama Brandenburska), Australii (zamaszysta Opera w Sydney).

Lego Architecture i wizyta w HistoryLandzie

Pokusa, by postawić na półce własnoręcznie zbudowany z Lego budynek, który jest rozpoznawalny na całym świecie, jest ogromna. To nie tylko doskonała zabawa w trakcie łączenia ze sobą elementów i podążania za instrukcją, ale również ozdoba, która może zachwycić gości (zwłaszcza, jeśli wiąże się z nią jakaś anegdota z podróży). Jeśli nie mamy zdolności manualnych lub czasu, by poświęcić godziny na samodzielne układanie klocków, to makiety z Lego przedstawiające polskie zabytki możemy podziwiać, odwiedzając HistoryLand. Do czego z tego miejsca serdecznie wszystkich zachęcamy.