Klocki LEGO® pobudzają i rozwijają kreatywność, zapewniają wiele godzin wspaniałej zabawy, mogą również służyć jako obiekt kultu dla kolekcjonerów (rzadkie i wyprzedane zestawy osiągają niebotyczne ceny na rynku wtórnym). Zestawy LEGO® pomagają najmłodszym w nauce podstawowych czynności, a dla starszych mogą okazać się źródłem utrzymania – tak było na przykład w przypadku autorskiej linii LEGO® Architecture, którą zapoczątkował student architektury zafascynowany klockami i zdobył angaż w LEGO® Group. Niekiedy duńskie cegiełki pozwalają zapisać się na kartach historii, zarówno dzięki pobijaniu kolejnych rekordów, jak i szczegółowemu odtwarzaniu budowli i pojazdów, które w oryginale są rekordzistami. Zastanawiasz się, jaka była najwyższa budowla z klocków LEGO®, a ile elementów liczyła największa? Właśnie temu tematowi poświęcimy dzisiejszy artykuł.  Serdecznie zapraszamy do lektury! 

Making History with LEGO® Bricks – klocki, które tworzą historię

Na stronie GuinnessWorldRecords.com osobną zakładkę zajmuje podstrona „Making History with LEGO® Bricks”. Można na niej przeczytać o rekordowych konstrukcjach z LEGO®, jak i budowlach z klocków, które odtwarzają ze szczegółami rekordzistów we własnej wadze. Właśnie dlatego z jednej strony znajdują się tam informacje o Sokole Millenium – modelu LEGO® odzwierciedlającym słynny pojazd z „Gwiezdnych wojen”. Zestaw „Sokół Millenium” o numerze seryjnym 75 192 (debiutujący w sprzedaży we wrześniu 2017 roku) przeszedł do historii jako największy zestaw LEGO®, który jest dostępny na rynku do kupienia. Do jego złożenia wykorzystać trzeba 7541 elementów, a finalna wersja liczy 20 centymetrów wysokości, 84 centymetry długości i 56 centymetrów szerokości. 

Z drugiej strony czytając „Making History with LEGO® Bricks”, znajdziemy tam też informacje na przykład o zabytku, który znamy jako Statua Wolności. Trafił on na listę ze względu na to, że jest najcięższą statuą świata. Waży aż 27 156 ton, z czego elementy miedziane to 31 ton, stal – 125 ton, zaś 27 000 ton betonu znajduje się w podstawie. Oczywiście znalazł swoje odzwierciedlenie w formie budowli z LEGO® (dostępnej w zestawach LEGO® Architecture). Inne ciekawe budowle LEGO®, o których przeczytamy na tej stronie to: prototyp samolotu braci Wright, prom kosmiczny Saturn V, wieża Eiffla, disneyowski zamek, kontenerowiec czy też koparka kołowa wielonaczyniowa. Zadziwiająca różnorodność, prawda…?

Więcej informacji na temat poszczególnych rekordów znajdą Państwo na stronie: https://www.guinnessworldrecords.com/products/books/guinness-world-records-2019/makinghistory/

Gdy każdy krok to wyzwanie – droga usłana klockami LEGO®

Mówi się, że droga (na szczyt) nie zawsze usłana jest różami, co oznacza tyle, że niekiedy trzeba się mocno natrudzić, by osiągnąć pożądany efekt. Jeszcze gorzej, gdy jest usłana klockami LEGO® – każdy z nas wie, jaki to ból, gdy gołą stopą nadepnie się na twardy plastikowy element z wypustkami, które dotkliwie potrafią wbić się w piętę, śródstopie lub palce. Wyobraźcie sobie teraz, że ludzie dobrowolnie podejmują się spaceru pełnego bólu, by pobić rekord w przejściu boso najdłuższego dystansu, gdy na trasie są rozsypane klocki LEGO®. Pierwszy rekord w tym wyzwaniu ustanowił Youtuber Dude Perfect, który przeszedł prawie 45 metrów po twardych i kanciastych klockach. W marcu 2018 zdetronizował go Dimitry z kanału The Rebrickulous, wyprzedzając poprzednika o całe osiem długości. Nowy rekord chodzenia boso po klockach LEGO® to 385,2 metrów. Czy ktoś odważy się podjąć wyzwanie i spróbować przejść bosą stopą po tylu metrach twardych i kanciastych cegiełek LEGO®? 

Najwyższa budowla z klocków LEGO® na świecie

Wśród największych budowli z LEGO® musiała się znaleźć i taka, która pobija rekord, jeśli chodzi o wysokość. Najwyższa budowla wzniesiona z plastikowych elementów LEGO® powstała w Budapeszcie, stolicy Węgier. Budowa wieży z klocków, która finalnie liczyła 34.76 metrów, zajęła cztery dni i musiała być zbudowana według restrykcyjnych reguł, by załapać się do Księgi Rekordów Guinessa (między innymi musiała stać całkowicie samodzielnie, bez żadnych podpór z materiałów innych niż klocki LEGO®). Do jej budowy wykorzystano 450 000 różnokolorowych plastikowych cegiełek. Dodatkową ciekawostkę może stanowić fakt, że na szczycie wieży umieszczono kostkę Rubika – charakterystyczną zabawkę, którą wymyślono właśnie na Węgrzech.

Największy na świecie X-Wing i przyczepa kempingowa naturalnych rozmiarów

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o dwóch budowlach z LEGO®, które zapierają dech w piersi. Trzy metry wysokości i trzynaście długości liczy replika X-Winga, zbudowana w Czechach przez 32 osoby. Do budowy repliki pojazdu z serii filmów „Gwiezdne wojny” wykorzystano ponad pięć milionów elementów, które łącznie ważyły 20 ton. W jej budowę były zaangażowane 32 osoby, a praca zajęła im aż cztery miesiące. Z kolei naturalnych rozmiarów przyczepa kempingowa zbudowana w Australii to 288 630 klocków oraz pięć tygodni wytężonej prac czterech zapaleńców, którzy chcieli zapisać się na kartach Księgi Guinessa. Udało się, a przyczepa została wyposażona w bieżącą wodę i elektryczność.

Niesamowite budowle z LEGO®

Niesamowite budowle z LEGO® pojawiają się na całym świecie niemal co roku. Warto śledzić najnowsze doniesienia na temat kolejnych osób, które podejmują się pobicia rekordów z ubiegłych lat. Powyższe przykłady (będące zaledwie wierzchołkiem góry lodowej) to dowód na to, że potencjał tkwiący w klockach LEGO® jest nieograniczony, a plastikowe cegiełki w różnych kolorach wciąż inspirują coraz to nowe rzesze osób. Nie inaczej było z twórcami wystawy HistoryLand, którzy swoją pasją zarażają dziś innych.